לפרטים ומידע נוסף:
07-333-00-300
או השאירו פרטים ונחזור אליכםЧасто задаваемые вопросы

הזמנת חדרים

שאלות נפוצות

אירוע לב נגרם ברוב המקרים בשל מחלת לב איסכמית (IHD), ובמילים אחרות — אספקה לקויה של דם ללב. הסימנים אשר נחשבים ‘טיפוסיים’ למקרים אלו, ובייחוד לאוטם שריר הלב (התקף לב בשמו המוכר יותר), הם כאב ולחץ בחזה אשר מתגברים במאמץ, הקרנת הכאבים ליד שמאל, כאבים באזור השכמות, כאבים בלסת התחתונה, הזעה, קוצר נשימה, בחילה וחיוורון. עם זאת חשוב לציין כי ישנם הבדלים בתסמינים בין נשים לגברים, וכי אצל נשים גם תסמינים כמו עייפות וחולשה לא מוסברת, למשל, עשויים להעיד על אירוע לב.

אי-ספיקת לב (Congestive Heart Failure או בקיצור CHF) היא למעשה מצב שבו הלב אינו מסוגל לספק לכל חלקי הגוף ואיבריו את כמות הדם הדרושה להם. זוהי בעיה בריאותית קשה, אשר נחשבת שכיחה בעיקר בבני 65 ומעלה — כמעט 10% מהם סובלים מבעיה זו — אך יכולה להופיע בכל גיל. בישראל ישנם כ-80,000 חולי אי-ספיקת לב, ו-25% מהם חוזרים תוך חודש לאשפוז חוזר.

אי-ספיקת לב מתבטאת בקשיי נשימה, באובדן הכרה, בסחרחורות, בעייפות וחולשה, בשיעולים, בבצקות ועוד, אך מעל לכול היא פוגמת בשגרת החיים של הסובל ממנה ומקצרת באופן דרמטי את תוחלת החיים.

ידוע כי העישון הוא אחד מגורמי הסיכון המרכזיים לאירוע לב, כדוגמת אוטם שריר הלב, ולמחלות לב שונות. כמעט מחצית מהחולים במחלת לב איסכמית (כ-45%) לקו בה בשל העישון. לכן הפסקת עישון היא ללא ספק צעד חשוב ומשמעותי בתהליך. הפסקת העישון בהחלט יכולה ‘להחזיר את הגלגל לאחור’ בכל הנוגע לבריאות הלב: אדם שלא יעשן חצי שנה יפחית משמעותית את הסיכון להפוך לחולה לב, ומי שיימנע מעישון במשך 15 שנים ישתווה — מבחינת מצב הלב ובריאותו — לאדם שלא עישן מעולם.

שיקום לב הוא תהליך ארוך, חשוב וחיוני אשר מטרתו לאושש ולשקם לב שנפגע כתוצאה מבעיה בריאותית כלשהי. כידוע, ברוב המקרים גורמות מחלות לב לפגיעה ישירה בתפקודו, ולכן אדם שלבו נפגע ונחלש ייטיב עם עצמו ועם לבו אם יחל מיד בתהליך שיקום מסודר. בפועל, שיקום לב נחלק לשני שלבים: שלב ראשון — שיקום במרכז החלמה רפואי, על מרכיביו ויתרונותיו, ייעוץ בידי דיאטנית ואנשי מקצוע נוספים, מעקב רפואי צמוד של צוות מומחה ואף הדרכות ועצות שונות בנושא אורח חיים בריא כחולה לב. שלב שני — פעילות גופנית משקמת במכון כושר עם פיקוח רפואי.

אי-ספיקת לב נחשבת מחלה כרונית, אשר צפויה ללוות את הסובל ממנה לאורך כל חייו. עם זאת, הרפואה המודרנית הצליחה לספק לאורך השנים מענה ראוי לאותם חולים, כך שיוכלו לתפקד כהלכה וליהנות משגרת חיים מיטבית גם בצל המחלה. תהליך שיקום הלב נחשב חלק מהותי מהפתרון הרפואי הניתן לסובלים מאי-ספיקת לב, משום שביכולתו לסייע להם בהסתגלות לאורח חיים המתאים למצבם הבריאותי, בדומה למי שחווה אירוע לב: הקפדה על תזונה נכונה, ביצוע פעילות גופנית קבועה בהתאם ליכולותיהם וכדומה. שיקום הלב, אם כן, חשוב מאוד גם לסובלים מאי-ספיקת לב ויכול לסייע להם רבות, בייחוד בחודשים הראשונים שלאחר הטיפול שעברו.

מחקרים רבים שנעשו בנושא הוכיחו בצורה ברורה כי שיקום לב מסייע רבות לאדם שחווה אירוע לב או שמוגדר כחולה לב, וממזער את השלכותיו לטווח הארוך. למעשה, הסטטיסטיקה מצביעה על ירידה של עד כ-30% במקרי התמותה לאחר שיקום לב. אם כן, הפנייה לשיקום חשובה מאוד, ומומלץ שתיעשה בהקדם — לכל המאוחר חודש לאחריו. אם עבר זמן רב יותר, תוכלו להתייעץ עם הרופא האישי שלכם או עם רופא מומחה בנוגע לצעדים שחשוב שתבצעו למען בריאות הלב שלכם ולמען בריאותכם הכללית.

פעילות גופנית אשר נערכת במרכז החלמה מסודר, כמו מלון ההחלמה טופ בילינסון, היא פעילות מבוקרת אשר מתבצעת על פי תכנית מסודרת שהושקעה בה מחשבה רבה. יתרה מזאת, כל זמן הפעילות נמצא המטופל תחת השגחת הצוות הרפואי. כך או כך, כל פעילות מאומצת לאחר האירוע — עלייה במדרגות, קיום יחסי מין וכדומה — מומלץ שתיעשה רק לאחר התייעצות עם הצוות הרפואי.

נזכיר כאן כי לפעילות גופנית תרומה ישירה ועקיפה להפחתת הסיכון ללב. כך לדוגמה, פעילות גופנית קבועה מפחיתה את לחץ הדם הסיסטולי — אחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלות לב וכלי דם, ואף מסייעת למניעת סוכרת, אשר נחשבת גם היא גורם סיכון ללב.

חרדה, לחץ ומתח נפשי נחשבים גם הם גורמי סיכון ללב — על אחת כמה וכמה עבור מי שחווה אירוע כזה בעבר. לכן ישנה חשיבות רבה מאוד להפחתת הלחץ הנפשי ולמעבר לחיים רגועים ושלווים יותר. טיפולי רפואה משלימה ואף טיפולים פסיכולוגיים יכולים לסייע מאוד בעניין, אך מעל לכול חשוב לסגל אורח חיים רגוע יותר, בעל קצב אטי יותר — צעד שתוכלו להתחיל בו כבר במהלך שיקום הלב במרכז ההחלמה.