לפרטים ומידע נוסף:
  07-333-00-300
  או השאירו פרטים ונחזור אליכם  חולי אי ספיקת לב – כיצד ניתן להתמודד?

  כ-80 אלף בני אדם סובלים מאי-ספיקת לב בישראל לבדה. מדובר במחלת לב כרונית, אשר משפיעה מאוד על תפקודו היומיומי של החולה ואף מסכנת את חייו, בייחוד כאשר היא נחשבת חמורה. עם זאת, כיום זוכים הסובלים מאי-ספקת לב למענה רפואי איכותי אשר בניגוד לעבר מאפשר להם לנהל חיי שגרה ולתפקד בצורה טובה, על אף המחלה המגבילה. השיפור המשמעותי בחיי החולים נגרם בעיקרו הודות לתהליך ההחלמה ושיקום הלב שהם עוברים, המחזק את הלב ומשיב לו את היכולת לעבוד ביעילות.

  מלון ההחלמה טופ בילינסון מציע תכנית ייחודית וייעודית לאחר אשפוז בגין אי-ספיקת לב, אשר מבטיחה לכל חולה התאוששות נכונה, שיקום איכותי והחלמה מיטבית בסביבה מושלמת – בדרך לניהול חיים מלאים ועשירים על אף נוכחותה של המחלה.

   

  אי-ספיקת לב והשלכותיה על הגוף כולו

   

  אי-ספיקת לב היא מצב שבו הלב אינו יכול לספק לגוף ולאבריו השונים את כמות הדם הדרושה לו כדי לתפקד. למעשה, הלב הופך חלש בעקבות המחלה ומתקשה להזרים אל חלקי הגוף דם בכמות מספקת, לעתים אפילו במנוחה.

   

  כיצד נגרמת אי-ספיקת לב? המחלה מתפתחת בעקבות פגיעה בלב אשר מזיקה לו ומחלישה אותו. ישנם כמה גורמים שיכולים לפגוע בלב:

   

  • מחלות הפוגעות בשריר הלב – טרשת עורקים, מחלת לב של העורקים הכליליים, אוטם שריר הלב (התקף לב) וכדומה
  • בעיה בתפקוד אחד ממסתמי הלב
  • פגמים במבנה הלב – לרוב יהיו אלו מומים מולדים
  • בעיות בזרימת הדם ללב (שאינן נגרמות ממחלת לב) – תסחיף ריאתי, פעילות יתר של בלוטת התריס ועוד.

   

  אי-ספיקת הלב נחלקת לשני סוגים עיקריים, שמשפיעים במידת מה על הסימפטומים של המחלה. אי-ספיקת לב ימנית נגרמת בשל בעיה בחלק הימני של הלב, מה שיוביל לבעיה בהובלת הדם מהלב לריאות. כך, יצטברו עודפי דם בוורידים ויתפתחו בצקות במקומות שונים בגוף (בעיקר ברגליים). אי-ספיקת לב שמאלית מתרחשת בשל בעיה תפקודית בחלק השמאלי של הלב, מה שיפגע ביכולתו של הלב להזרים את הדם המגיע מהריאות לשאר חלקי הגוף. מצב שכזה יביא להצטברות דם בריאות ולהתפתחות בצקות בהן. ישנם גם מקרים שבהם הכשל מופיע בשני חלקי הלב.

   

  כך או כך, התסמינים העיקריים המאפיינים אי-ספיקת לב (למעט הבצקות המתפתחות באזורים שונים) דומים בכל המקרים, ואלו הם:

   

  • עייפות
  • חולשה
  • קושי בביצוע פעילות גופנית
  • קשיי נשימה או קוצר נשימה
  • שיעול יבש (בעיקר בלילה)
  • ירידה בכמויות השתן
  • דופק חלש.

   

  במקרים חמורים יכולה המחלה להוביל גם לאי-ספיקת כליות ולאנמיה.

   

  את המחלה נהוג לדרג בארבע דרגות חומרה:

   

  דרגה 1 – חולי אי-ספיקת לב שאינם מוגבלים בביצוע פעילות גופנית

  דרגה 2 – חולי אי-ספיקת לב שמוגבלים מעט בביצוע פעילות גופנית

  דרגה 3 – חולי אי-ספיקת לב שיכולים לבצע פעילות גופנית מעטה מאוד

  דרגה 4 – חולי אי-ספיקת לב שאינם יכולים לבצע כל פעילות גופנית.

   

  האתגר: מניעת אשפוזים חוזרים בקרב חולי אי-ספיקת לב

   

  בהיותה מחלה כרונית, אי-ספיקת לב מלווה את המטופל לאורך כל חייו ו'גוררת' אותו לא פעם ולא פעמיים לבית החולים, מצב המוגדר כאשפוז חוזר – אשפוז שנובע מאותה מחלה או בעיה רפואית שבגללה התאשפז המטופל באחרונה.

  האשפוזים החוזרים הם אלו שגורמים לעיקר הפגיעה באיכות החיי המטופל: במקום להמשיך הלאה, להתאושש ולנהל חיי שגרה נורמליים, הוא חוזר שוב ושוב אל מיטת האשפוז ונאלץ שוב ושוב להתנתק מחייו, להתמודד עם השלכותיה הבריאותיות של המחלה ולעתים להידרש לטיפול שנמשך ימים ארוכים.

   

  אשפוזים חוזרים נחשבים לנפוצים ושכיחים ביותר בקרב חולי אי-ספיקת לב: אם שיעור האשפוזים החוזרים בקרב כלל החולים עומד על קרוב ל-20% (נתון גבוה בפני עצמו), הרי שבקרב חולי אי-ספיקת לב הוא מגיע לסביבות 25%. יש לציין כי מעבר לפגיעה המשמעותית בשגרת חייו של המטופל, האשפוזים החוזרים שווים כסף רב: בארה"ב לדוגמה מסתכמת עלות האשפוזים החוזרים – בקרב חולי אי-ספיקת לב בלבד – ביותר מ-25 מיליארד דולרים בשנה. כך הופך העניין לאחד האתגרים הגדולים שעמם מתמודדת כיום הרפואה המודרנית: כיצד להפחית משמעותית את כמות האשפוזים החוזרים בקרב חולי אי-ספיקת לב. המפתח לכך הוא אחד: מניעה וטיפול באמצעות שיקום נכון.

   

  שיקום לב לחולי אי-ספיקת לב:

  לחזור במהרה לשגרת החיים הרצויה

   

  מעל לכול חשוב לזכור כי מניעה מראש של אי-ספיקת לב היא-היא הדרך הטובה להתמודד עם המחלה. במילים אחרות, אדם אשר מקפיד על אורח חיים בריא, שומר על תזונה נכונה, מבצע פעילות גופנית קבועה ואינו מעשן, יקטין משמעותית את סיכוייו ללקות באי-ספיקת לב. השמירה על הלב, כבר מגיל צעיר, היא זו שתבטיח יותר מכול את השמירה עליו ותמנע את הפגיעה בו.

   

  אך מה יעשה אדם אשר כבר מוגדר כחולה באי-ספיקת לב?

  כאן נכנס לתמונה תהליך שיקום הלב, אשר ביכולתו להשיג שתי מטרות חשובות: ראשית, הוא מסייע ללב להשתקם ולהתאושש בקצב המתאים לו, וכך להתחזק ולשוב לכושר עבודה רצוי בעתיד. שנית, הוא מסייע במניעת אשפוזים חוזרים, בזכות המעקב הצמוד, הטיפול הנכון ותהליך ההתאוששות הסדור. מחקרים שונים בנושא כבר הוכיחו כי תהליך שיקום הלב עשוי להפחית את כמות האשפוזים החוזרים בשיעור של עד 50% – נתון אשר ממחיש יותר מכול את חשיבותו של תהליך שיקום הלב.

   

  שיקום לב סדור ומגובש, כמו זה שמציע מלון ההחלמה טופ בילינסון, הוא תהליך מתמשך, שבמסגרתו מחזירים אט-אט את הלב לכושר עבודה מלא, או לכל הפחות לכושר עבודה מקסימלי (לעתים נפגע חלק מהלב לצמיתות ולא ניתן לשקמו).

  לתהליך זה חשיבות עצומה: במסגרתו מקפיד החולה על מנוחה ורגיעה; הוא זוכה למעקב צמוד של צוות רפואי מיומן, מבצע פעילות גופנית מבוקרת בהתאם למצבו הבריאותי ומסגל לעצמו אורח חיים בריא. כל אלו 'יסלקו' מחייו את גורמי הסיכון שהביאו להיווצרותה של מחלת הלב, או לכל הפחות ימזערו את השפעתם.

  תקופת ההחלמה הזו היא שתאפשר לחולה להשתקם כראוי, ותאפשר לו לשוב ולנהל חיי שגרה. אם בעבר חולים שהתמודדו עם אי-ספיקת לב נאלצו להשלים עם העובדה שהמחלה לא תאפשר להם ליהנות מאיכות חיים, הרי שתהליך ההחלמה ושיקום הלב מאפשר להם לחיות ככל אדם, בהתאם לחומרת המחלה כמובן: לעבוד, לנפוש, לבלות ואף לבצע פעילות גופנית. שיקום מיטבי ומקצועי, בהשגחת צוות רפואי חם ומסור, יאפשרו לכל חולה לשפר משמעותית את איכות חייו בצל המחלה.

   

  תכנית השיקום נחלקת לשני שלבים:

   

  1. החלמה בתנאי אירוח מצוינים במלון ההחלמה הרפואי טופ בלינסון, במסגרת תכנית ייחודית לחולי אי-ספיקת לב. התכנית כוללת שקילה יומית, ביקורת של אחות מומחית, שמירה על איזון תרופתי, פעילות גופנית מתונה בהתאם להתוויות היחידה לאי-ספיקה של בית החולים בילינסון הסמוך והתייעצות עם אנשי המחלקה במידת הצורך
  2. פעילות גופנית משקמת ומפוקחת במכון שיקום לב, אשר נמשכת כמה חודשים.

  מלון ההחלמה הרפואי "טופ בילינסון", מציע לך ייעוץ אישי, עם מגוון מומחים בתחום בריאות הלב. 

  למידע נוסף, נא לפנות למזכירות המלון בטל' 0733-300-300

  שיתוף חברתי
  פוסטים קשורים

  כתיבת תגובה

  Call Now Button