לפרטים ומידע נוסף:
07-333-00-300
או השאירו פרטים ונחזור אליכםהמתכון לפעילות גופנית נכונה לאחר אירועי לב – ד"ר יעל פרניק, פיזיולוגית

 

כותבת המאמר הינה ד"ר יעל פרניק, פיזיולוגית מאמץ ושיקום לב, מלון ההחלמה טופ בילינסון

חוסר פעילות גופנית הינו גורם סיכון משמעותי למחלות לב בעוד שפעילות גופנית מורידה באופן משמעותי תחלואה ותמותה כללית ולבבית. הפעילות הגופנית המומלצת ביותר לבריאות הלב הינה פעילות אירובית, הנמשכת לזמן ממושך (> 20 דק'). את תוכנית הפעילות הגופנית האירובית נוהגים להתוות לפי ראשי התיבות F.I.T.T (כושר). להלן המתכון לפעילות גופנית נכונה על מנת לשמור על לב בריא:

Frequency – תדירות הפעילות:

ישנה חשיבות לבצע פעילות ברוב ימי השבוע, מאחר ורוב התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים במהלך פעילות גופנית, נמשכים בין 12-24 שעות לאחר הפעילות (לדוגמא: ירידה בלחץ הדם וירידה בערכי הסוכר בדם). לכן, לאחר תקופה מסוימת, מדדים אלה עשויים להשתנות באופן קבוע, לדוגמא: איזון לחץ דם, איזון סוכר בדם. בנוסף, פעילות יומיומית תורמת בהעלאת ההוצאה האנרגטית היומית ובכך תורמת לתהליך הירידה במשקל במקביל לתזונה נכונה.

Intensity – עצימות הפעילות:

עצימות הפעילות או קצב הפעילות צריכה להיות בינונית. מחקרים רבים מראים שרוב השינויים הפיזיולוגיים כגון: הורדת לחץ דם, ירידה במשקל, איזון סוכר בגוף וכד' יכולים להתרחש בדרגות קושי בינוניות. ניתן למדוד את עצימות המאמץ בשני פרמטרים עיקריים: דופק (כ- 50-80% מדופק מירבי) או ע"י תחושת המאמץ. מאחר ודופק בזמן מאמץ לא תמיד ניתן למדוד (ללא אמצעים מתאימים), ניתן להסתמך על התחושה הגופנית. קצב הפעילות צריך לאפשר דיבור (לא שירה) ללא התנשפות מוגזמת, כאבים בשרירים או עייפות רבה. מלבד זאת, בזמן פעילות גופנית יש לוודא שחשים בטוב, שאין קוצר נשימה, לחצים בחזה, הזעת יתר, עייפות מוגזמת, בחילות או סחרחורות.

Time – משך הפעילות:

משך הפעילות המומלץ הוא מינימום 30 דק'. במידה ופעילות למשך 30 דק' קשה מידי, יש להתחיל מ- 15-20 דק' ולהעלות את משך הפעילות בהדרגה, או לחלק את הזמן לפעמיים, לדוגמא: 15 דק' פעילות בבוקר ו- 15 דק' בערב. כאשר הכושר משתפר ניתן להעלות את משך הפעילות בהדרגה עד ל- 60 דק'.

Type – סוג הפעילות:

הפעילות העיקרית המומלצת הינה פעילות אירובית, כלומר פעילות אשר מפעילה קבוצות שרירים גדולות בגוף הנמשכת לזמן ממושך (> 20 דק'). לדוגמא: הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד, אירובי. מומלץ לבצע סוגים שונים של פעילויות אירוביות על מנת לגוון את האימונים ולהשתמש בכמה שיותר שרירים בגוף. בנוסף, מומלץ להוסיף פעילות הכוללת תרגילי כוח כ-2-3 פעמים בשבוע על מנת לחזק את שרירי הגוף, לשמר מסת גוף תקינה, להעלות את חילוף החומרים ולשפר את היכולת התפקודית היומיומית. גם תרגילי מתיחות וגמישות הם בעלי חשיבות, מאחר והם עוזרים לשמר את טווח התנועה במפרקים, מונעים התנוונות וכאבי שרירים ומסייעים בתפקוד היומיומי.

מלון ההחלמה הרפואי "טופ בילינסון", מציע לך ייעוץ אישי, עם מגוון מומחים בתחום בריאות הלב. 

למידע נוסף, נא לפנות למזכירות המלון בטל' 0733-300-300

 

שיתוף חברתי

כתיבת תגובה

Call Now Button